Бастауыш сынып
Кыймбаева Камар, Басқатырғыштар мен ребустар

Басқатырғыштар мен ребустар

Мақала авторы: Кыймбаева Камар
Жұмыс орны: №3 жалпы білім беру орта мектебі
Лауазымы: бастауыш сынып мұғалімі
Порталға жариялану мерзімі: 14.02.2017


Сабақ тақырыбы: Басқатырғыштар, ребустар Мектеп: № 3 орта мектеп
Күні : 15.11.16ж   Мұғалімнің есімі: Қыймбаева Қамар
Сынып: 1-сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаты: бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратын басқатырғыш есептерді, ребустарды шешеді.
Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Ресурстар: кесілген суреттер салынған 4 конверт;

сегіз сіріңкенің шиі бар конверт;

тапсырмалар салынған конверт;

үйдің кескіні бар конверт.

Тірек сөздер ребус.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілетін дамытатын тапсырмалар түрімен және оларды шешудің әртүрлі тәсілімен танысуды жалғастыру.
Сабаққа байланысты деректі материалдар  

Сабаққа қатысты ескертпелер

 

Тілді құзыретті лікті қалыптастыру Қосымша тапсырмалар
Сабақ кезеңдері Әдістері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Көпір тапсырма-лары Ой қозғау -Балалар басқатырғыш дегеніміз не?

 

Сұрақтарға жауап береді
Білу

кім? не?

не істеді?

«Жуан-жіңішке сұрақтар» Ребус дегеніміз не? Сұрақтарға жауап береді. Білгенін айтады

 

Түсіну

неліктен?

не себепті?

Неліктен?

Мағынаны

тану

Ребус шешу

Неліктен  осы сөздер шықты?

Дәптермен  жұмыс

Әр топ өз ойын айтады.
Қолдану Теріп жазу, анықтау 1-топ.

Суретті құрастыр.

(Әр топқа кесілген суреттің бөліктерін конвертке салып дайындап қою керек.) Оқушылар оларды біріктіріп салып, бір бет қағазға желімдеуі тиіс.

2-топ.

8 сіріңке шиінен 4 үшбұрыш жина (Конвертке

8 сіріңке шиін салып қой).

3-топ.

Қолыңды қағаз бетінен алмай үйді сызып шық.

4-топ.

Жауабын жаз.

Қозылар маған қарсы жүгіріп келеді: біреуі екеуінің алдында, біреуі екеуінің арасында және біреуі екеуінің артында. Барлығы неше қозы жүгіріп келеді? (3)

Әр топ тапсырмаларды орындайды.
Талдау

салыстыру

ерекшелігін табу

Оқулықтағы сурет бойынша 15 шаршы табу керектігін айту

Ойлан. Жауабы: 3 тиін.

Жинақтау

білімді жан-жақты пайдалану

Сана және шығар. Оқушыларға “1” санының артында жасырынып қалған әріптер ғана керекті болғандықтан, алдымен барлық түсіп қалған сандарды тауып алу керек. Тапсырманы орындауды жеңілдету үшін түсіп қалған сандарды әріптердің үстіңгі жағына жазып алу қажет, содан кейін керектісін таңдап алуға болады. Тапқыр оқушыларға екі сөзді де шешуге болады.

Жауабы:

кит, тау.

 

Рефлексия

Білімді өмірмен байланысты-

Рады өз ойын еркін айта алады

Қалай ойлайсың? — Ребус дегеніміз не?

— Сендер ребус туралы қандай ережелерді есте сақтадыңдар?

— Сендер тағы қандай тапқырлыққа берілген тапсырмалармен таныстыңдар?

— Сендер қандай да бір басқатырғышты білесіңдер ме? Оны өз сыныптастарыңа айтып бере аласыңдар ма?

Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау жұмысын өткізу.

Ойларын айтады.

 

 

Join The Discussion